Az „egész alakos kép” jelentősége a pályaválasztásban

Molnár Krisztina

A világ tele van információval, szinte minden tudás egy-két gombnyomásra elérhető. A mesterséges intelligencia szinte minden elképzelhető kérdésünkre válaszok tömkelegét teszi elérhetővé a közeljövőben. A statisztikai előrejelzések egyre pontosabban meg tudják jósolni azt is, merre tart a gazdaság, mibe érdemes fektetni az energiánkat. A pályaválasztás, karriertervezés kérdései – úgy tűnik azonban, hogy a sok és még több elérhető információ ellenére sem válnak könnyebbé. Sőt.

Mi az, ami előre vezet tehát? Merrefelé érdemes elindulni egy jövőjét keresgélő fiatalnak? Tapasztalataink és kutatási eredményeink szerint az emberi identitás alakulását meghatározó tényezők közül az egyik olyan, ami mindentől függetlenül nagy erővel bír, az az „egész alakos kép”, vagyis egy másik, kialakult identitású személy teljes életpéldája. Hogy miért van olyan erős hatása az Élő Könyvtár módszertanának? Mert amikor egy fiatal, életpálya-döntések előtt álló útkereső végig hallgatja egy tapasztalt, érett szakember szakmai élettörténetét, benne az ő fontos döntéseinek folyamatát és szempontjait, amikor hallja mesélni az életszerű és életszagú mindennapjairól, akkor sokkal többet érthet meg annál, mint amikor puszta információkat gyűjt bárhonnan. Az ilyen találkozásokban egy komplex életstratégiát ismerhet meg, benne kudarcokkal és sikerekkel, és ráláthat mindarra, ami még egy sikeres szakemberi életút kialakításához fontos, a szakmai szempontokon túl.

Ezt igazolja az a kutatási tapasztalatunk is, amit a narratív élettörténetek gyűjtése során szereztünk: amikor egy fiatal végighallgatja egy idős, tapasztalt személy élettörténetét, az elbeszélt történetek információértékén túl a történetek mögött meghúzódó értékek, prioritások, hitek és hiedelmek, a világról alkotott képek, megküzdési stratégiák is megjelenítődnek a sorok között.

Értékeld a munkánk