Székelyudvarhelyen került sor az első szakmai műhelyre

Kőrössy Andrea

Székelyudvarhelyen tartottuk az Iránytű vol.2 három szakmai műhelye közül az elsőt, mely egyben a projekt első személyes találkozója is volt. A 2024. február 12–16. között zajló program házigazdája a Harghita Business Center vállalkozói inkubátorház volt, itt alapoztuk meg az elkövetkezendő másfél év közös szakmai munkáját.

A magyarországi Játszótér Közhasznú Alapítvány és a szlovákiai TANDEM n.o. részéről 3-3 képviselő látogatott el február második hetén Székelyudvarhelyre, hogy a házigazda partnerszervezet, a Harghita Business Center (HBC) munkaközösségének tagjaival különböző szakmai programokon, valamint a projekttel kapcsolatos munkamegbeszéléseken vegyenek részt. A csapat hétfőn, február 12-én érkezett meg a székelyföldi kisvárosba, a projekt résztvevői aznap egy munkavacsora keretében beszélték át a következő napok szakmai kereteit, a tervezett forgatókönyvet, illetve azokat az állomásokat, ahová a látogatás végére javasolt volt eljutnia a csapatnak.

Kedden, február 13-án délelőtt meghívott szakemberek részvételével zajlott tematikus beszélgetés a HBC-ben egyebek mellett pályaorientációról, valamint azokról a kihívásokról, amelyekkel a pályaválasztás előtt álló fiatalok szembesülnek. A két meghívott szakértő Szalay Zsuzsanna és Asztalos Lehel pszichológus volt – mindketten napi szinten foglalkoznak pályaorientációval, ugyanis székelyudvarhelyi tanintézetekben dolgoznak iskolapszichológusként. A megbeszélésen elhangzott, hogy a pályaorientációval és pályaválasztással kapcsolatban a legfontosabb tényező a diákok körében az önismeret, a hosszú tudatossági munka lenne, amit 12. osztályban mindenképp, de már akár 8. osztályban el lehetne kezdeni. A fiatalok közül ugyanis sokan azért tanácstalanok leendő karrierjük kapcsán, mert nem ismerik saját erősségeiket, gyengeségeiket, illetve nincsenek tisztában azzal, hogy az érdeklődési körüknek és tehetségüknek, úgynevezett soft skilljeiknek megfelelően milyen szakmát lenne érdemes választaniuk.

A nap további részében a három partnerszervezet képviselői arról egyeztettek, hogy az Iránytű vol. 2. projekt keretében megvalósuló szakmai képzések közül a pályaorientációs tematikája milyen módszertan és struktúra szerint fog felépülni. Megszületett a tematika vázlata, illetve szakmai keretei, ugyanakkor arról is szó esett, hogy tartalmilag mi fog belekerülni ebbe, és az miként függ össze a korábban létrehozott módszertani kaidvánnyal. A csapat emellett arról is döntött, hogy mikor kerül sor a következő két szakmai műhelyre, amelyet Budapesten és Komárnoban szerveznek.

A szerdai nap is tematikus beszélgetéssel indult a HBC-ben: a meghívott szakember Magyari Andrea volt, a székelyudvarhelyi székhelyű üzletlánc, az Elan Trio Kft. (mely a Merkúr kiskereskedelmi bolthálózat üzemeltetője) HR-menedzsere. A megbeszélésen a munkahelykereséssel kapcsolatos trendekről és kihívásokról volt szó. Andrea személyes példákon és tapasztalatain keresztül mesélt arról, hogy az elmúlt években hogyan változott az álláskeresés, a munkakeresők prioritásai, mi az, amire ma egy munkahelyen mindenképpen hangsúlyt kell fektetni ahhoz, hogy a kollégákat hosszú távon is „megtarthassuk”. Szóba került az is, hogy a pályaválasztás előtt álló, illetve a még csak nemrég munkába állt fiatalok mit várnak el egy munkahelytől, hogyan képzelik el az ideális munkavégzést, és természetesen az is felmerült, hogy helyi vállalkozásként, illetve munkaadóként hogyan lehet felvenni a versenyt a külföldi ajánlatokkal.

A délelőtt felvetett kérdéskörök mentén továbbhaladva a nap további részében a csapat tagjai arról egyeztettek, hogy mi kerüljön bele a munkakereséssel foglalkozó képzési tematikába.

A csütörtöki nap a vállalkozóvá válásról, a vállalkozói mindennapokról szólt. A csapat tagjai három sikeres székelyudvarhelyi vállalkozást látogattak meg: a web- és applikációfejlesztéssel, illetve design-nal is foglalkozó Webgurus startupot, a Vekker kávézót, valamint a Schwarz Bistro éttermet. A Webgurus fejlesztői, Kiss Kincső és Geréb Dávid arról meséltek, a gyakorlatban hogyan kell elképzelni a mindennapos munkát egy dinamikusan fejlődő techcégnél. Vinczellér Árpád, a Vekker kávéközösség megálmodója és vezetője a vállalkozói lét kihívásairól és mindennapjairól beszélt, és természetesen kávékülönlegességekkel is megkínálta a csapat tagjait, hogy bizonyítsa, alig néhány év alatt valóban egy kivételes céget sikerült felépítenie. A napot pedig a Schwarz Bistroban tett látogatás tette teljessé, hiszen a csapatot egy olyan étterem látta vendégül, amely a nem mindennapi étel mellett igazi gasztroélményt nyújt vendégeinek – a csapatnak Péter Szabolcs, a Schwarz Bistro vezetője mesélt a szakma kihívásairól és szépségeiről.

Ezt követően a csapat tagjai arról egyeztettek, hogy tartalmilag milyen elemek kerülhetnek bele a vállalkozóvá válással kapcsolatos képzés tematikájába. Zárásként a csapat tagjai megosztották egymással visszajelzéseiket, illetve értékelték a teljes székelyudvarhelyi látogatást, majd közösen levonták a szükséges következtetéseket annak érdekében, hogy a következő két szakmai műhely is legalább ennyire, de lehetőleg még hatékonyabb és sikeresebb legyen.

Értékeld a munkánk